Informace o saunách a saunování
Stará dobrá sauna
Teplovzdušné, horkovzdušné i parní lázně byly známé již v dávné historii lidstva. Během tisíců let zaznamenaly obrovské změny. Od vyhřátého koutku v jeskyni přes sruby až k nejmodernějším baleným montovatelným prvkům z prvotřídního dřeva s vynikající izolací.
Od kamenů ohřívaných ohněm k moderním elektrickým topidlům střeženým elektronikou. Nejrozšířenějším typem je tzv. finská sauna, jejíž masové šíření do světa začalo v 60. letech minulého století.
Do podvědomí lidí se sauna dostala hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění.
Je však nutné poznamenat, že saunování je individuální požitek, a proto jej musí každý jednotlivec vyzkoušet a najít ten nejvhodnější způsob. Pouze správným saunováním dosáhnete nejvššího uspokojení, uvolnění a určité životní radosti.
Jak působí sauna na lidský organismus a zdravotní rizika?
Dobré rady pro saunování:
- Délka pobytu v sauně je individuální záležitostí, měla by se řídit hlavně subjektivními pocity. Ve chvíli, kdy člověka začínají pálit boltce uší, špička nosu, lícní kosti, bradavky, konečky prstů nebo se zhoršuje dýchání, je nejvhodnější čas na odchod ze sauny nebo k přemístění na nižší lavici. Teoreticky by měl člověk vydržet v horku kolem 15–20 minut. Teprve pak se totiž teplota tělesného jádra zvýši asi o 1,5–2 °C a začíná proces ničení choroboplodných zárodků a virů.
- Nejlepší poloha je vleže, případně vsedě s chodidly na stejné lavici (asi ve stejné výšce, jako sedíme). Při sezení jako na běžné židli je totiž rozdíl teplot mezi chodidly a hlavou saunujícího se člověka příliš velký a pro lidský organismus nepřirozený, jeho důsledkem mohou být závratě nebo bolest hlavy.
- Do ochlazovací lázně se ponořujte zvolna, aby nedošlo k prudkému zvýšení krevního tlaku. Toto doporučení se netýká jen starších osob, ale i některých sportovců. Skokový nárůst tlaku totiž může způsobit protržení narušené nebo jinak oslabené cévní stěny s následkem nebezpečného výronu krve.
Kdy je saunování nejvhodnější
- před večeří nebo zhruba dvě hodiny po večeři před spaním
- jako předehřátí před masáží
- při prevenci viróz a nemocí z nachlazení
- po domluvě s lékařem u přetrénovaných nebo přepracovaných osob
- saunujete-li se před obědem nebo během dne, je dobré si 2–3 hodiny zdřímnout nebo alespoň odpočinout
Kdy je saunování nevhodné nebo zakázané
- po nadměrně vyčerpávající tělesné nebo duševní námaze
- po vydatném jídle nebo nalačno
- po zápase sportovců, kteří se vzájemně kontaktují (box, karate, judo, fotbal, hokej apod.) – saunovat se je možné až po 24 hodinách
- při virózách nebo zánětlivých onemocněních
- u žen v období menstruace nebo v těhotenství
Pozor!
Na spalování tuků saunování nemá příliš vliv, dochází při něm pouze k úbytku váhy způsobenému vypocením tekutin.